Prema utjecaju na voćke potkulture svrstavamo u tri skupine:
ŠKODLJIVE PODKULTURE: oduzimaju mnogo vlage iz tla i zasjenjuju ga. To su žitarice: pšenica, raž, ječam i kukuruz; industrijske biljke: lan, konoplja, suncokret i uljana repica; korjenasto-gomoljaste biljke: šećerna repa, krumpir, cikla, mrkva, peršin i celer itd.; jagodasto voće: jagoda, malina, kupina, ribiz, ogrozd i borovnica; te ostale biljke: krastavac, lubenica, dinja, tikva, kupus i slično povrće.
PODNOŠLJIVE PODKULTURE: biljke koje sijemo u jesen, a kosimo u proljeće, primjerice grahoricu, stočni grašak i druge kulture za stočnu hranu.
POVOLJNE PODKULTURE: biljke koje mogu poboljšati svojstva tla ili pak ne štete uzgoju voćaka. To su mahunarke, primjerice grašak, niski grah, soja ili bob, koje mogu povećati količinu dušika u tlu te luk, češnjak, poriluk, paprika, rajčica i slično povrće uz pojačanu gnojidbu i redovitu obradu tla. Osim toga između redova voćaka mogu se uzgajati i različite vrste niskog i srednje visokog cvijeća i ljekovitog te začinskog bilja: kadifice, neven, dragoljub, bosiljak, kopar, majčina dušica, matičnjak, metvica i druge.
Hoćemo li uzgajati potkulture i koje ćemo izabrati ovisi o potrebnim uzgojnim mjerama i o prirodnim uvjetima: klimi i svojstvima tla. Pri uzgoju potkultura u voćnjaku valja nastojati da uzgojne mjere za potkulture ne ometaju redovite i potrebne radove u voćnjaku: obradu, gnojidbu, zaštitu, rezidbu i berbu; i obratno. U velikim je voćnjacima to teško uskladiti, ali u manjim nasadima i kućnim vrtovima, u kojima ne rabimo pesticide, uzgoj potkultura moguć je i preporučljiv. Što se tiče prirodnih uvjeta, potkulture ćemo uzgajati samo u područjima s dovoljno oborina i topline, na tlima koja su plodna, bogata humusom, vlagom i svim potrebnim hranivima, makroelementima: N, P, K, Ca, i mikroelementima: Fe, Cu, Zn, B, Mn, Mo.
Tijekom zime, dok razrađujete planove za uzgoj povrća, voća i cvijeća u sljedećoj vrtlarskoj sezoni, razmislite i o tome hoćete li uvesti uzgoj neke od navedenih podkultura u voćnjaku.