četvrtak, 17. listopada 2013.

Jorgovan presadite u jesen

Jedan od prvih grmova koje sam posadila u svom vrtu bio je obični jorgovan, lat. Syringa vulgaris, listopadna grmolika biljka ili niže stablo iz porodice maslina, lat. Oleaceae. Razgranato stablo jorgovana s uspravnim granama može biti visoko od 4 do 7 m. Iz tamnozelenih ovalnih ili srcolikih listova od svibnja do lipnja izviruju 20 - 30 cm dugački mirisni cvatovi, jednostavni ili ispunjeni, crvene, bijele, plave ili ljubičaste boje. Dok cvatu neumorno ih oblijeću pčele prikupljajući nektar i cvjetni prah; jorgovan je doista dobra i cijenjena medonosna biljka.
 
 

U vrtnim centrima se može nabaviti mnogo različitih kultivara jorgovana koji se razlikuju prema duljini, obliku, veličini, boji i građi cvatova; najčešće se razmnožavaju zelenim reznicama no moguće je i razmnažanje cijepljenjem te kulturom tkiva.
U našim vrtovima najčešće ih uzgajamo kao pojedinačna stabla ili grmove te kao ukrasnu živicu u osunčanim i polusjenovitim dijelovima vrta. 
Pogoduju im ocjedita, plodna, vlažna i blago alkalna tla. 
Grmove jorgovana povremeno treba prorijediti jer iz korijena svake godine rastu brojni izdanci. No ti izdanci imaju i dobru stranu jer korijenje iz kojega izrastaju učvršćuje tlo i sprečava eroziju tla u tom dijelu vrta, što može biti važno na nagnutom terenu. 
Ako se u dijelu vrta gdje rastu jorgovani rašire i zauzmu previše mjesta - mnogo više nego što je bilo u planu kad ste ih na to mjesto posadili - možete suvišne biljke izvaditi i presaditi na novo mjesto. 


Najpovoljnije vrijeme za sadnju i presađivanje listopadnih cvatućih grmova je jesen, listopad i studeni. No može se pričekati i do ožujka, pogotovo ako je tlo glinasto i vlažno.
Važno je da tlo kad budete presađivali jorgovan ne bude smrznuto ni natopljeno vodom. Prije presađivanja provjerite vlažnost tla tako da stisnete šaku zemlje. Ako se oblikuje kuglica koja se razmrvi kad ju ispustite na tvrdu površinu, vlažnost tla je povoljna.
Pažljivo izvadite jorgovan sa što više korijenja, pazeći da ne oštetite ono sitno.
Odrežite sve listove, ako ih još ima, odrežite propale i izrazito tanke mladice, a korijen prikratite na otprilike 30 cm.
Iskopajte široku jamu za sadnju, dovoljno duboku da mjesto na stabljici jorgovana koje je bilo u razini sa zemljom i poslije sadnje bude u razini sa tlom ili točno ispod površine.
Jama mora biti i dovoljno prostrana, tako da se korijenje može slobodno rasprostrijeti.


Je li jama dovoljno duboka provjerite tako da preko nje postavite dasku ili letvu pa uz nju postavite grm. Ako dio stabljike koji je do sad bio u tlu strši iznad daske produbite jamu još malo.
Pripremite mješavinu za sadnju, koja se sastoji od suhog i mrvičastoga plodnog vrtnog tla, treseta, komposta ili zreloga kompostiranoga stajskog gnoja, a možete dodati i šaku mineralnoga gnojiva s većim udjelom fosfora i kalija.
Stavite sadnicu u jamu, oko korijenja dodajte nekoliko lopata mješavine za sadnju pa lagano protresite biljku gore dolje.
Dodajte još malo mješavine i pritisnite oko korijenja šakama. Napunite jamu do polovice i lagano ugazite zemlju, počevši od vanjskog ruba. Potom zatrpajte jamu do kraja, tlo još jednom utabajte, pa prorahlite površinu grabljicama. Nakon sadnje grm temeljito zalijte, a grane prikratite za jednu trećinu.

Nema komentara:

Objavi komentar