17 lipnja, 2010

Lovni pojasevi za gusjenice jabukova savijača

jabukov savijač, lat. Cydia pomonella, izvor: internet
 Veliku štetu na plodovima jabuke svake godine može prouzročiti jabukov savijač, lat. Cydia pomonella. Gusjenice njegove prve generacije zavlače se početkom srpnja u pukotine na granama i deblu kako bi se zakukuljile. Leptiri drugog naraštaja lete od sredine srpnja do dvadesetoga kolovoza. Prepoznajemo ih po tamnocrvenom zlatnoobrubljenom polju na vrhu sivih prednjih krila. Iz jaja, koja ženke odlažu na plodove poslije kopulacije, za 8 -12 dana izlaze ružičaste gusjenice. Ubušuju se u plodove i prave hodnike sve do sjemenjače, u kojoj izgrizaju sjemenke. Hodnici su puni izmeta, a plodovi izobličeni.

Kako biste ublažili štete, u malim voćnjacima do početka srpnja na debla pričvrstite lovne pojaseve od valovita kartona širine 15-30 cm. Do kraja srpnja svaki ih tjedan pregledajte i uništite gusjenice koje su pod ljepenkom našle sklonište. Do jeseni gusjenice druge generacije završavaju razvoj, napuštaju plodove i traže mjesto za prezimljavanje. To je dobar razlog za ostavljanje lovnih pojaseva na deblima jabuka sve do zime ili čak proljeća. Tada ih skinite i spalite, kako biste spriječili štetu koju bi jabukov savijač mogao prouzročiti sljedeće godine. Smanjenju brojnosti toga štetnika pridonose i mnogi korisni kukci, njegovi prirodni neprijatelji. Tako uholaže i stjenice žderu jaja, gusjenicama se hrane ptice, a na jajima, gusjenicama i kukuljicama parazitiraju osice najeznice. Osim toga, šteta je manja ako redovito skupljate i zakopavate otpale zaražene plodove. 
U velikim se voćnjacima let leptira jabukova savijača prati postavljanjem feromonskih klopki na stabla. U sklopivoj kartonskoj kućici nalazi se ampula koja sadrži feromon, sintetizirani miris ženke koji privlači mužjake, te se oni zalijepe na unutrašnje stijenke lovke premazane ljepilom. Na osnovi broja ulovljenih leptira i zbrajanja srednjih dnevnih temperatura određuju se precizni rokovi primjene pesticida. Feromoni služe i za sprečavanje parenja metodom zbunjivanja mužjaka, pa se oni ne snalaze i ne mogu pronaći ženke. Za kontrolu jabukova savijača u voćnjak se mogu unositi i parazitske osice, lat. Trichogramma, a umjesto pesticida eko-voćari rabe pripravke na osnovi granuloza virusa.