četvrtak, 17. siječnja 2013.

Cvatnja lijeske

Lijeska, lat. Corylus avellana, grm kojega uzgajamo u našim vrtovima zbog finih lješnjaka, jednodomna je biljka, što znači da se na istoj biljci razvijaju i muški i ženski cvjetovi. Cvjetovi lijeske su naime jednospolni; u muškim cvjetovima su samo prašnici, a u ženskim tučak.
Ženski se cvjetovi zameću u jesen, maleni su i slični lisnim pupoljcima. Grupirani su u cvatove, glomerule, s tri do petnaest cvjetova. Prepoznajemo ih po tamnocrvenim, končastim, dvodijelnim njuškama tučka koje vire iz otvorenih cvjetova, a smještene su na jednogodišnjim grančicama u pazušku lista. 
Muški su cvjetovi skupljeni u rese dugačke 4 - 20 cm, a zameću se potkraj lipnja do sredine srpnja. Potkraj prosinca posve su oblikovani i spremni za cvatnju. 
Kad prođe nužno razdoblje mirovanja, pri temperaturama nižim od 7°C, i malo zatopli, od sredine siječnja do sredine ožujka u kontinentalnom području Hrvatske lijeska cvate. Ženski cvjetovi mogu primati pelud 3 – 5 tjedana, svaki cvijet cvate 1 - 5 dana, a svaki tučak je sposoban za oprašivanje 15 dana.


Na jednom grmu lijeske razvije se 1 kg resa sa 30 g peluda. U svakoj je resi 130 - 260 ljuskastih cvjetova koji se sastoje od prašničke niti s prašnicom na vrhu. U svakoj je prašnici oko pet milijuna peludnih zrnaca. Ona su tako sitna da ih u jednom kubičnom centimetru ima 15 - 17 milijuna. 
Većina sorti lijeske nije samooplodna, pa stoga nije toliko važan broj peludnih zrnaca, nego njihova sposobnost klijanja i oplodnje
Peludna zrnca vjetar raznosi na udaljenost od 150 do 300 m. Za oprašivanja lijeske na tamnocrvene končaste njuške tučka svakog ženskog cvijeta padne 4 - 10 milijuna peludnih zrnaca što znači da je obavljeno oprašivanje.
No oplodnja će se dogoditi tek kad temperatura poraste iznad 9°C - najpovoljnija temperatura za oplodnju je 15 - 20°C - a to može biti u svibnju i lipnju, čak šest mjeseci nakon cvatnje. 


Pri uzgoju lijeske važno je znati vrijeme i redoslijed cvatnje ženskih i muških cvjetova za pojedine sorte. Naime, cvatnja se ne odvija istodobno, već muški cvjetovi mogu započeti i završiti cvatnju prije ženskih ili ženski prije muških. 
Ponekad se cvatnja ipak djelomično podudara ili ženski i muški cvjetovi cvatu istodobno. Redoslijed cvatnje u pojedinim godinama ovisi ponajviše o vremenu. 
Ako je zima hladna i duga, najprije cvatu ženski cvjetovi, a potom muški. 
Za blagih zima je obrnuto: muški cvjetovi cvatu prije ženskih. 
Zato je pri podizanju nasada lijeske važno osigurati oprašivače izborom tri do četiri različite sorte, primjerice halski krupni, istarski duguljasti, rimski i piemontski. Time se osigurava redovita i dobra rodnost lijeske, jer je različito vrijeme cvatnje ženskih i muških cvjetova i slaba oplodnja čest uzrok njene nerodnosti.
Osim toga, u razdoblju od oprašivanja do oplodnje lijeska je osjetljiva na mraz, što može prouzročiti smanjenje uroda lješnjaka
Dok lijeska cvate ne uznemirujte ju. Grmove orežite uvijek poslije cvatnje u ožujku. 
Budući da lijeska rodi na jednogodišnjem drvu, svake godine grmove prorijedite kako biste potaknuli rast novih izbojaka. 
Odrežite sve preguste i izrođene grane te uklonite ili prikratite najbujnije grane u sredini. Kosturne grane moraju biti što bolje obraštene po svoj svojoj duljini, a grmovi lijeske široki i rijetki. 
U pregustu grmu kosturne grane su dugačke i gole, obraštene samo pri vrhu. 
Njegovani, redovito orezivani grmovi stvaraju mnogo mladoga rodnog drveta što je preduvjet za dobar urod. 

Nema komentara:

Objavi komentar