četvrtak, 28. kolovoza 2014.

Pupoljka

Na suhu siromašnu pjeskovitu tlu, na kojem zahtjevnije biljke ne uspijevaju baš najbolje, izvrsno se snalazi pupoljka ili pupoljica, lat. Oenothera fruticosa subsp. glauca, ranije poznata, osobito u starijoj cvjećarskoj literaturi, pod botaničkim imenom O. tetragona, veoma skromna niska zeljasta trajnica iz porodice pupoljki, lat Onagraceae, podrijetlom iz Sjeverne Amerike. 
Vjeruje se da većina ukrasnih kultivara, kao lady brookborough, sonnenwende, youngii, highlights, yellow river i drugi, koji se uzgajaju na cvjetnim gredicama u vrtovima, potječu baš od ove podvrste. 
Na glinovitim teškim i vlažnim tlima pupoljica ne uspijeva dobro, a u sjenovitim dijelovima vrta ta se nezahtjevna trajnica poprilično izduži. Stoga su za nju najpovoljnije cvjetne gredice izložene izravnom suncu cijeli dan odnosno više od 6 sati. 


U svibnju i lipnju iz njezinih se uz tlo priljubljenih crvenkastih lisnih rozeta izdižu cvjetne stapke visoke 30 - 40 cm s crvenkastim duguljastim cvjetnim pupovima. 


Iz njih se razvijaju izrazito žarkožuti svilenkasti zdjeličasti cvjetovi, 
promjera od 3 do 4 cm, koji privlače pčele, leptire i ptičice. 
Slično djeluju i na vrtlarice i vrtlare: kad prolazite vrtom, tako se ističu i privlače vas da ih jednostavno morate pogledati. A kad pogledate samo jedan cvijet, imate osjećaj da gledate malo žarko sunašce.


Pupoljka na cvjetnoj gredici danima obilno cvate, a predvečer ugodno miriši. N
oću, kao i za oblačna i kišovita vremena cvjetovi se zatvaraju. Do kraja ljeta iz njih će se razviti smeđi plodići i u njima sjemenke.


Nakon cvatnje nadzemni dio biljke odumire i suši se pa u rujnu osušene cvjetne stapke odrežite u razini sa zemljom. 
Iz vriježa, djelomično nadzemnih, a djelomično podzemnih stabljika pupoljke, do jeseni se razvijaju niske guste crvenkaste lisne rozete jer biljka u tom obliku prezimljuje. 
U proljeće možete suvišne rozete pažljivo počupati. Ne budete li redovito prorijeđivali novonastale lisne rozete, oblikovat će se pregusta skupina koja može djelovati poprilično neuredno. 


Premda se može kao i ostale trajnice razmnožiti i sjetvom sjemenčica u jesen i ukorjenjivanjem vršnih zelenih reznica u proljeće, pupoljku, tu pomalo neobičnu višegodišnju biljku, najjednostavnije je razmnožiti dijeljenjem dobro razvijenih lisnih rozeta.


Budete li od nekoga tko ih ima previše dobili na dar pun sandučić tih rozeta s korijenom, posadite ih na razmak od 30 - 40 cm na sunčanu gredicu, u dijelu vrta izloženom suncu gotovo cijeli dan, gdje će pupoljka dosezati visinu od 30 - 50 cm i svake godine obilno cvasti.


Poslije cvatnje, pupoljka - u Americi poznata pod nazivom sundrops - nije baš privlačna pa to nije biljka za prednje dijelove vrta izložene pogledima prolaznika na ulici. 
No uz povrtnjak, na sunčanoj gredici iza kuće, pupoljka u kasno proljeće, kad se iznad lišća svake godine nanovo pojave cvjetovi, doista može uljepšati svako dvorište i kao magnet privući pčelice, leptire i ptičice.

Nema komentara:

Objavi komentar