08 kolovoza, 2013

Okuliranje na mirno oko

ilustracija: K.Skozret
 Ako okuliranje, odnosno pupljenje na “živo oko” u lipnju ne uspije, voćke cijepite na “mirno oko” u kolovozu i rujnu. Voćka je još dovoljno sočna pa se kora lako lupi. No, iz pupa se neće ove godine razviti mladica, nego tek u proljeće sljedeće godine. Na podlozi izaberite glatki dio 3-4 cm iznad tla, zarežite koru u obliku slova T, tako da porečni rez bude širok 1 cm, a uzdužni dugačak 3 cm, pa koru odlupite tupom stranom cjepljarskoga nožića. Plemke željene sorte uzmite neposredno prije okuliranja, pa im odmah odrežite lišće do peteljki, neka ostane samo 1 cm peteljke. Oka, pupove plemke, sorte koju ćete nacijepiti, uzmite samo iz sredine grančice, jer su tu najbolje razvijena. Ispod i iznad pupa poprijeko zarežite koru oko 1 cm, a s lijeve i desne strane načinite dva zaobljena reza. Pup polako odlupite nožićem – mora biti vrlo oštar – tankim flaksom ili konjskom dlakom namotanom oko palca i kažiprsta. Pritom pazite da kora na pupu ne pukne i da dio pupa ne ostane na mladici. Pup se neće primiti i okuliranje neće uspjeti.

 Pripremljeno oko uzmite u lijevu ruku, a nožem u desnoj ruci odlupite toliko kore na podlozi da se pup lako stavi u zarez. Gornji dio pupa mora doći do gornjeg zareza na podlozi. Premazivanje cjepljarskim voskom nije potrebno, samo zavežite gumicom ili likom, pazeći da ne prekrijete oko, ono mora viriti van. Podloge prije cijepljenja okopajte da što bolje rastu, te ih večer prije dobro zalijte da budu što sočnije. Oko stavite na mjesto gdje raste pokrajnja mladica na podlozi jer tu ima najviše soka, pa će brzo nastati kalus.
Okulirati je najbolje za oblačna vremena, ujutro ili navečer, a ne za vrućih i sušnih ljetnih dana. Za dva tjedna pregledajte pupove kako biste ustanovili je li pupljenje uspjelo. Oka su se spojila s podlogom ako pri lakom dodiru lisna peteljka otpadne. U suprotnom, pup se osušio, pa okuliranje odmah ponovite ili voćke cijepite na zrelo sljedećeg proljeća.
Okuliranje je najbolji način cijepljenja za sve voćke, posebice za breskvu, marelicu i šljivu.
Podloga, korijen i dio debla do mjesta cijepljenja, može nastati iz sjemenke - to su generativne podloge ili sjemenjaci; ili ukorijenjivanjem jednogodišnjih grana - to su vegetativne podloge. Pri proizvodnji voćnih sadnica u rasadnicima za okuliranje se uzimaju jednogodišnje, iznimno dvogodišnje podloge promjera 4-6 mm pri korijenovu vratu. Želite li promijeniti sortu ili popuniti prazninu u krošnji starije voćke, za okuliranje izaberite jednogodišnju, dvogodišnju ili trogodišnju granu.