četvrtak, 15. siječnja 2026.

Kasna zima

Tijekom kasne zime, koja u našim krajevima traje od 15. siječnja do 1. ožujka, temperature su prije globalnog zatopljenja bile poprilično niske, pa su naši vrtovi gotovo svake godine u ovo doba bili prekriveni debelim slojem snijega. No sada je snijega sve manje i ne pada baš često, a temperature i zraka i tla već na početku veljače znaju biti proljetne.
Tko zna kakvo će nam vrijeme biti ove godine i kako će se vrtlari prilagoditi tim sve izraženijim vremenskim promjenama. O tome bismo trebali odmah početi ozbiljnije razmišljati i tražiti načine kako da i dalje u našim vrtovima svake godine ugojimo dovoljno povrća i voća za naše obitelji.
A sad da vidimo koje bismo radove tijekom kasne zime trebali obaviti u našim vrtovima. Za početak ćemo u korisnom dijelu vrta pogledati imamo li što za ubrati: poriluka, hrena, ozimoga kelja, podzemne korabe, blitve, radiča ili matovilca.


Na Braču, Hvaru, Rabu, Cresu, Krku i drugim našim lijepim otocima i na priobalju vrtlari će tijekom kasne zime brati i zimski kupus i kelj, raštiku, kelj pupčar, endiviju, radič, blitvu, špinat, mrkvu, peršin, celer, pastrnjak te mladi luk, a naći će se i pokoja glavica cvjetače i salate.
Ako se potkraj kasne zime tlo dovoljno prosuši, vrtlari na jadranskoj obali i otocima pripremat će gredice za ranoproljetnu sjetvu i sadnju, pa izravno posijati grašak, bob, ciklu, peršin, mrkvu, rotkvice i luk te posaditi luk kozjak, proljetni češnjak, lučice luka, reznice hrena te presadnice artičoke, kupusa, kelja i cvjetače.
I mi ćemo u kopnenom području, ako vrijeme bude povoljno, potkraj veljače posijati prve rotkvice, grašak i bob te posaditi luk kozjak, proljetni češnjak, reznice hrena i lučice luka.


U pripremljeno toplo klijalište, plastenik, staklenik ili u posude na prozorskoj klupčici, i u kopnenom području i na Jadranu potkraj kasne zime možete posijati proljetnu salatu, kupus i kelj, rajčice, paprike i patlidžan te jednogodišnje cvijeće: petunije, salvije, ageratum i druge. Uzgojene presadnice posadit ćemo na gredice kad prođe opasnost od kasnih proljetnih mrazova.



Bude li i dalje hladno, osjetljivo povrće i začinsko bilje na gredicama prekrijte grančicama četinjača ili netkanom zaštitnom folijom. Ozimo povrće u tunelima na Jadranu prozračite, okopajte i prihranite, a presadnice rana povrća u klijalištu također redovito njegujte i zaštitite od hladnoće.
U ukrasnom dijelu vrta tijekom kasne zime također ima poslova za obaviti. Nadam se da će biti povoljno vrijeme za orezivanje voćaka, ukrasna drveća i grmlja no imajte na umu da stabla i grmovi moraju zadržati karakterističan oblik. Prorijedite krošnje starijih stabala: odrežite sve osušene, bolesne i preguste grane. Ako odrežete grane promjera većeg od 3 cm, rane premažite cjepljarskim voskom ili zaštitnom pastom.


Orežite i ruže, prihranite ih i ogrnite. Orezivati možete i ukrasno grmlje koje cvate ljeti, no ne i forziciju, jorgovan magnolije i drugo bilje koje će cvasti u proljeće jer biste time odstranili cvjetne pupove. Ako planirate saditi ruže, listopadno grmlje i drveće, učinite to u veljači ako tlo nije smrznuto.
Biljke u posudama na balkonu i na terasi, koje tijekom ljeta uljepšavaju naše okućnice, a prezimljuju u kući, u veljači još miruju, pa ih zalijevajte umjereno: tek toliko da se korjenova bala ne zasuši. Cvatuće kućno bilje zalijevajte i prignojavajte redovito kako bi što dulje cvalo, a lisnato bilje ne zalijevajte prečesto nego samo po potrebi, tek kad se supstrat u loncu pri vrhu osuši.


Pelargonije koje prezimljuju u podrumu prenesite potkraj mjeseca u svijetlu prostoriju i orežite, a kad potjeraju mlade izboje češće ih zalijevajte.
Prekontrolirajte uskladištene lukovice i gomolje cvijeća te povrće na tavanima, u spremištima i podrumima, pa odbacite ono koje je počelo trunuti.
Imate li mnogo povrća uskladištena u hladnim vanjskim spremištima, pregledajte ga i za toplih dana prozračite. Ne zaboravite ni na zamrznuto povrće u škrinji. Pregledajte ga i presložite kako biste sve na vrijeme potrošili.


Niste li još raščistili povrtnjak i cvjetnjake, tople dane bez vjetra iskoristite za uklanjanje biljnih ostataka s gredica. Usitnite ih i odložite na kompostište.
Kad obavite sve poslove u vrtu, potražite bilješke od prošlih godina pa hladne i vjetrovite zimske dane iskoristite za razrađivanje plana uzgoja povrća i cvijeća za sljedeću vrtlarsku sezonu. Odlučite se koje ćete vrste i sorte cvijeća i povrća te koliko toga ove godine uzgajati. Skicirajte raspored cvijeća na cvjetnjacima, razradite novi plodored u povrtnjaku ili uskladite sadašnji, pazeći da ista vrsta povrća ne dođe na isto mjesto najmanje tri godine. Pregledajte zalihe sjemena, iskušajte klijavost staroga sjemena, proračunajte koliko nova sjemena valja nabaviti i koliko presadnica pojedina povrća i cvijeća uzgojiti ili kupiti.

Broj komentara: 19:

Stara vrtlarica kaže...

Kad obavite sve poslove u vrtu, potražite bilješke od prošlih godina pa, niste li to već učinili u siječnju, razradite plan uzgoja povrća i cvijeća za sljedeću sezonu.

Red Rose Alley kaže...

Wow, look at all those onions! I just bought some onions at the store, and food is so expensive here in the states. Your garden is thriving beautifully bringing you good fruits and vegetables.

~Sheri

Stara vrtlarica kaže...

Instructions on what to do in the garden are here, you just need to roll up your sleeves, grab a hoe and a spade and get to work.

Red Rose Alley kaže...

It's nice that you can start thinking about your garden in February. It's one of our coldest months here in the mountains. I've always loved those snowdrops. Wishing you pleasant February days. Thanks for the visit to my blog. : )

Audrey Horne kaže...

Dobar dan! Hvala na objavi, korisnim podsjetnicima i što me održavate u proljetnom duhu. Imate jako zanimljiv blog!

Željela bih vas zamoliti za savjet iskusnog vrtlara :)
Nedavno sam se preselila u Hrvatsku i unajmila stan u Zagrebu. Imam mali otvoreni balkon okrenut prema jugozapadu. Ljeti je tamo jako vruće, s izravnom sunčevom svjetlošću od 14 sati do večeri.

Prošle godine sam tamo posijala dragoljube (iz sadnica, slijedila sam upute, zalijevala ujutro i navečer), ali nažalost, sve su izgorjele. Obožavam jednogodišnje biljke penjačice. Možete li mi, molim vas, reći znate li za neke biljke koje mogu podnijeti ovu divnu vrućinu?

Stara vrtlarica kaže...

Nastojat ću što prije napisati post o toj temi. Hvala na komentaru.

Modrina Neba - Blue Sky kaže...

Pozdrav od mene, drago mi je, te vidjeti:)

Taango kaže...

Blog ti je super mogu nešto i naučiti.Lijep pozdrav I hvala na posjeti. LP

Anonimno kaže...

Aaaaa tu si moje draga vrtlarice.
Kako ti je divan blog, svaka čast.
Pun predivnog cvijeća. Tvoj post će jako svima
dobro doći, pogotovo onima koji se time bave kao
i moj Morski. Lp

TEATRALNI kaže...

Pozdrav u prolazu. Ima nas ima. Vidim ima dosta ovdje edukativnog sadržaja-kad smo kod vrtova imam jedno pitanje-postoji li neka sadnica trešnje za u teglu živim u gradu pa bi ju držao na balkonu u tegli.

gogoo kaže...

Dobri savjeti. Pozdrav Vrtlarici.

teuta kaže...

Onaj anon imni komentar iznad Teatralnog je moj, nek se zna hehehe...

teuta kaže...

Opet moram napisati jer sam imala greške u prethodnom.
Onaj anonimni kom. iznad Teatralnog je moj...

Stella Maris - Floramy kaže...

hvala ti vrtlarice na pozitivnim vibrama, ali ja sm ovoga puta kapitulirala skoro pred stavkom zvanom komentari....u mat poziciji sam do daljnjeg....lp...

Kejtoo kaže...

Zanimljiv i koristan blog, ne razumijem se u vrtlarstvo, ali sad znam gdje mogu pronaći korisne informacije o tome, ugodan dan želim :)

More ljubavi kaže...

Ovaj blog je melem za moje oči. Zaljubljen sam u prirodu i cvijeće. Nekada davno mat me zvale bik Ferdinand, po onom biku iz crtića koji miriše cvijeće.
Ovaj mjesec će biti dvije godine da smo iz Rijeke preselili u Osijek i napokon imam svoj komadič vrta. Pedesetak kvadrata, u kojima dnevno napravim barem 5,6 kilometara dok obilazim svaku sadnicu, svali pupoljak i novi plod. U Rijeci sam na balkonu mogao samo sanjati o svom komadiču vrta, a sada uživam bezgranično.

Stara vrtlarica kaže...

Možeš pokušati, no trešnju valja posaditi u veliku duboku posudu. I mora biti cijepljena na slabo bujnu podlogu npr colt i slične

Stara vrtlarica kaže...

I potraži post Posadite trešnju u boksu na desnoj strani bloga, tu su linkovi na sve tekstove koje sam do sad objavila

Stara vrtlarica kaže...

Onda motičicu u ruke i primi se posla. Sretno!